Lékárna Dr. Max,
Nemocnice Roudnice nad Labem

Nemocniční lékárna Dr. Max v Roudnici nad Labem, je úplně první z řetězcových lékáren v České republice, která prošla modernizací a na základě velmi pozitivních zkušeností svých zahraničních kolegů se také vydala osvědčenou cestou automatizace uskladnění a výdeje léků. Od letošního srpna (2023) využívá na tuto práci špičkového lékárenského robota řady Vmax vyráběného německou společností Rowa spadajícího do koncernu Becton Dickinson (BD).

Naše společnost HELAGO-CZ, dlouholetý partner a autorizovaný zástupce BD Rowa pro Českou republiku a Slovensko, má za sebou již řadu úspěšných realizací právě u našich východních sousedů, ale mimo nich pomáhali naši technici například i kolegům v Rakousku. Jsme proto rádi, že jsme nyní mohli naše zkušenosti plně využít konečně i doma v Česku a dostali jsme možnost zmodernizovat roudnickou lékárnu.

Lékárenský robot BD Rowa Vmax160 v nemocniční lékárně v Roudnici nad Labem

Zkušený tým HELAGO-CZ ve  spolupráci s BD Rowa, nejprve na základě poskytnutých dat od investora navrhl vhodný typ velikost a samozřejmě také optimální umístění lékárenského robota. Prostorná oficíná umožnila využít délkové flexibility navrženého systému a „natáhnout“ Vmaxe téměř na celou šířku oficíny. S délkou více než 11m disponuje robot  opravdu velkou skladovací kapacitou.

Dvě mamipulační hlavy se zase starají o dostatečnou rychlost výdeje i ukládání léků. K vlastnímu naskladňování lékárenského robota je mimo jiné využíván automatizovaný naskladňovací modul EasyLoad.

Lékárenský robot BD Rowa Vmax160 a EasyLoad

Robot je před zraky zákazníků ukrytý hned za zápultím a jeho přítomnost prozrazují pouze expediční boxy prostupující skrz zápultí vždy u jednotlivých tár. Toto optimální umístění souběžně s tárami umožňuje velmi rychlý výdej léků a léčivých přípravků v tomto případě přímo lékárníkům za záda.

Přestože robot pracuje precizně, srdce lékárny i nadále tvoří lékárníci protože lidský kontakt je nenahraditelný a obzvlášť v tomto oboru velmi důležitý!

Zjednodušeně řečeno, je robot jakousi prodlouženou rukou lékárníka. Na základě instrukcí které obdrží, vyhledá a doručí během chvilky požadovaný lék na místo určení. Lékárník díky tomu ušetří drahocený čas, kterého obzvlášť ve špičkách není nikdy dost, neztrácí kontakt se zákazníkem a může se mu naplno věnovat.

Cílem je, aby výsledkem této „symbiózy“ byl spokojený a vracející se zákazník.

Táry a zápultí

 

Data

Lékárna Dr. Max, Nemocnice Roudnice nad Labem 
    • Vedoucí lékárník
     PharmDr. Hana Götzlová
    • Zvolený typ lékárenského robota
     Rowa Vmax 160 + EasyLoad
    • Skladovací kapacita
     až 22 558 balení 
    • Realizace lékárenského robota
     HELAGO-CZ, s.r.o. (srpen 2023)


Vmax 160 – Technický list